» ورود به مناقصات «


اخبار سایت


نمایش همه اخبار

گروه های خبری:
عمومی     تخصصی     فلوراید تراپی     اخبار تعالی    
دانستنیهای دندان پزشکی
گروه خبر: عمومی
۲۱ آذر ۱۳۹۰ [۲۱:۳۵]
دندان مهمترین نقش و سخت‌‌ترین ساختار را در فک انسان و بسیاری از جانوران مهره‌دار دارد. عمده ترین کاربرد دندان، تکه تکه و آسیاب کردن غذا‌ها می‌باشد. علاوه بر این، در انسانها، دندان نقش بسیار مهمی در تکلم و ادای صحیح کلمات ایفا می‌کند.
هر فرد در دوره زندگیش دارای دو سری دندان می‌شود.

دندانهای شیری (Deciduous Teeth)
تعداد دندانهای شیری بیست عدد بوده که بطور مساوی در هر فک جای می‌گیرد. پس از مدتی سی و دو دندان اصلی به مرور جایگزین دندانهای شیری می‌گردند. از آنجا که دندانهای شیری پایه و اساس دندانهای اصلی و دائمی هستند، مراقبت از آنها و رعایت اصول بهداشت دهان و دندان ضروری می‌باشد. این دندانها 20 عدد (10 عدد در هر آرواره) می‌باشند که در نیمه هر آرواره دو دندان پیشین، یک دندان نیش، دو دندان آسیاب کوچک قرار گرفته است. تکامل دندانهای شیری از دوره جنین شروع می‌شود و در آمدن آنها پس از تولد و از شش ماهگی شروع می‌شود.
دندانهای دایمی (permanent Teeth)
این دندنها 32 عدد (16 عدد در هر آرواره) می‌باشند که در نیمه هر آرواره دو دندان پیشین، یک عدد دندان نیش، دو دندان آسیاب کوچک و سه دندان آسیاب بزرگ قرار دارد. رویش دندانهای دایمی معمولا"از شش سالگی شروع و آخرین دندانهای آسیاب بزرگ به نام دندانهای عقل در حدود سن بیست سالگی در می‌آیند. سی و دو دندان دائمی، به شرح ذیل تقسیم بندی و نامگذاری شده‌اند.
دندانهای پیش
به چهار دندان جلویی در فک بالا و پائین (جمعا» هشت دندان) ، دندانهای پیش گفته می شود. دندانهای پیش بزرگ، تخت و دارای لبه تیز و باریک هستند که برای بریدن لقمه کاربرد دارند .دندانهای پیش تک ریشه ای هستند.
دندانهای نیش
در طرفین دندانهای پیش، دندانهای نیش قرار دارند. شکل و ساختار آنها ضخیم و برجسته است که منتهی به یک سر تیز و برنده می‌شوند. این دندانها برای بریدن قطعات گوشت بسیار مناسبند.
دندانهای آسیای کوچک
کنار هر دندان نیش، دو دندان آسیای کوچک (جمعا» هشت عدد) قرار دارند که فاصله بین دندانهای نیش تا آسیای بزرگ را پر می‌کنند. سطح روی آنها پهن و تخت و لبه‌های آنها تیز و عاج دار می‌باشد. دندانهای آسیای کوچک کنار نیشها، دو ریشه‌ای و دندانهای آسیای کوچک کنار آسیاهای بزرگ در فک بالا معمولا" تک ریشه‌ای هستند. در فک پائینی، تمامی دندانهای آسیای کوچک، تک ریشه‌ای می‌باشند.
دندانهای آسیای بزرگ
سه دندان آخر در طرفین فکهای بالا و پائین، دندانهای آسیای بزرگ هستند که شمار آنها جمعا» ‌به دوارده عدد می‌رسد که به ترتیب آسیای اول، دوم، سوم نامیده می‌شوند. دندانهای آسیای اول، دقیقا» ‌ کنار دومین دندان آسیای کوچک قرار داشته و به دندانهای آسیای شش سالگی هم معروف می‌باشند.
ََدندان عقل
دندانهای آسیای بزرگ سوم که به دندان عقل نیز معروف می‌باشند، در انتهای فکها واقع شده و معمولا» بین 18 تا 23 سالگی شروع به در آمدن می‌کنند. از آنجایی که دندانهای عقل، آخرین دندانهایی هستند که در می‌آیند، عمدتا» ‌روی فک جای کافی برای رشد آنها باقی نمی‌ماند. اگر دندانها بهم فشرده و فک کوچک باشد، ممکن است دندانهای عقل زیر سایر دندانها یا استخوان فک نهفته شوند. اگر تنها قسمتی از دندان عقل دربیاید ایجاد درد و ناراحتی خواهد کرد که در آن صورت باید با جراحی از دهان خارج شود.

بین دندانهای عقل و آسیای بزرگ اول، دندانهای آسیای بزرگ اول دندانهای آسیای بزرگ دوم یا دندانهای آسیای دوازده سالگی وجود دارد. دندانهای آسیای بزرگ، دندانهای درشتی هستند که سطح آنها پهن بوده و برای آسیا ب کردن و جویدن غذا کاربرد دارند. آسیاهای بزرگ واقع بر روی فک بالایی، ریشه‌های مجزا دارند ولی دندانهای آسیای بزرگ فک پائینی عمدتا"دو ریشه‌ای هستند
منبع: www.irandentist.info

نشانی و تلفن


  • نشانی: بلوار کشاورز، خیابان فلسطین شمالی، کوچه شهید فیروز دهقان(هشتم)، پلاک 26
  • تلفن: 4-88951841
  • دورنگار: 88963607