» ورود به مناقصات «


مقالات


نمایش همه مقالات

گروه های مقالات:
علمی      فرهنگی     


بوی بد دهان را چه کنیم

شش فرمان علیه بوی بد دهان
هیچ‌کس صبح با بوی گل در دهان از خواب بیدار نمی‌شود. حلق و دهـان و بینـی حفره‌هایی هستند که باکتری‌ها می ‌توانند در آن رشد کنند. از حفره‌های موجود در دهـان که بگذریم، اگر زبـان شما دارای شیـارهای عمیقی باشد، همین شیـارهای عمیق هم می‌توانند مخزنی برای خـانه کردن باکتری‌هایی باشند. این باکتری‌های کوچک را باید در ایجاد بوی بد دهان جدی بگیرید چون ترکیبات گوگرد دار فرار ایجـاد می‌کنند که مـوجب بوی بـد دهانی می‌شوند. همچنین بوی بد دهـان می‌تـواند علامت هشـدار دهنـده بیماری‌های لثـه‌ای هم باشـد که ایـن بیماری‌ها هم می‌توانند به وسیله همین پلاک میکـروبی ایجـاد شونـد.
1- روی زبانتان را مسواک بزنید
اگر شما هنگام مسواک زدن روی زبانتـان را هم مسواک بزنید و یا مسواک‌هایی را بخـرید که پشت آنها شیـارهای ویـژه‌ای برای تمیز کردن روی زبـان تعبیـه شده اسـت، می‌تـوانید تا حـدی از این بـوی بد خلاص شویـد بنابـراین پس از صـرف شــام ضمن مسـواک زدن دنـدان‌ها و لثـه اطـراف آن، روی زبانتـان را مسـواک بزنیـد تا این باکتـری‌ های بدبـو را مرخص کنیـد. فرامـوش نکنید باکتـری‌ هـا و موادغذایی میان دنـدان‌هایتان را هم می‌توانید با نخ دنـدان بردارید.
2 - نعناع و شربت آب‌لیمو بخورید
مصـرف آب لیمـو شیریـن و نعنـا علاوه بر تامیـن مواد مغذی بدن موجـب رفـع خستـگی و ضدعفـونی‌ کردن دهان فرد در طول روز می‌شود. مرزه و تلخـون هم همیـن اثر ضـد بو را دارند.
3- بیماری‌های گوارشی‌تان را درمان کنید
بـوی بد دهان هیچ جای شوخی ندارد و می‌تواند نشـانه یک بیمـاری جـدی مانند یک عفونت باشد. پژوهش‌های زیادی نشان داده‌اند که یکی از نشانه‌های بسیاری از بیماری‌های بدن، بـوی بد دهان است. برای مثـال «هلیلوباکترپیلوری» باکتـری است که در معـده زندگی می‌کند و موجب بیماری زخم معـده می‌شود. اگـر کسی دچـار این بیمـاری باشد ممکن است بتوان آن را از بوی بد دهانش تشخیص داد. بیماری‌های دستگاه گـوارش و اختلال در عملکـرد کلیـه و کبد هم از مهم‌تریـن عوامل ایجاد بوی بد دهان هستند بنابراین اگر شما به صورت دایمی دچار بوی بد دهان هستید، بهتر است با یک متخصص بیماری‌های داخلی هم مشورت کنید.فراموش نکنید اگر بوی بد دهـان شما با رعایت بهداشت دهان و دندان، نخوردن غذاهای بـودار و درمـان‌های دندانپـزشکی برطـرف نشـود، باید صدای زنگ‌های خطر بیماری‌های دستگاه گوارش را بشنوید و به فکر درمان اساسی این بیماری‌ها باشید.
4- دهانتان خشک نماند
حداقل هشت لیوان آب در طول روز میل کنید که بدنتان و از جمله دهانتـان دچار خشکی نشود. بـزاق، دهان را از باکتری‌های مولد بوی بد دهـان پاک می‌کند ولی اگر دهـان شما خشـک باشد این باکتـری فرصـت تاخـت و تاز پیدا می‌کنند. این درست همـان اتفـاقی است که هنگـام خواب می‌افتـد. شب هنگـام همگی ما به خشکی دهـان مبتلا می‌شویـم. علت کاهش ترشح بـزاق به همین دلیل است که ما صبح با بوی بد دهان از خواب بیدار می‌شویم. اگر شمـا در طـول روز آب کافی مصرف کنید دچار بوی بـد دهان نخواهید شد. شما می‌توانید با مرطوب نگه داشتن دهان و شست‌و‌شوی یک تا دو مرتبه دهان با آب طی روز، بوی بد دهانتان را کاهش دهید.
5- به دندانپزشک خود سر بزنید
سـر زدن به دندانپزشک حداقل سالی یکبار به شما در رفـع علت بوی بد دهانتـان کمک می کند. دندانپـزشک پس از معـاینه دهـان شما، پوسیـدگی‌های دندان‌هـا، بیماری‌های لثه و حتی درگیری عصب دنـدان را تشخیص می‌دهد و برای درمـان آنها اقدام می‌کند. بسیاری از این بیمـاری موجب بوی بد دهان می‌شوند. اگر دندان مصنوعی دارید پس از صرف هر وعده غذایی آنرا خارج و کاملا بشویید. می‌توانیـد از محلول‌ها و دهان ‌شویـه‌ هـای ضـد بوی بد دهان هم استفـاده کنیـد.
6- بیماری‌های تنفسی‌تان را درمان کنید
گاهی علـت بوی بد دهان، باکتـری‌هایی هستند که در بینی، سینـوس‌ها یا حتـی گلوی شمـا، جـا خـوش کرده‌اند. در این صورت اگر شما مبتلا به عفونت و التهاب مخاط بینی، سینوزیت، گلودرد چرکی و یا عفونت‌های دیگر دستگاه تنفسی باشید، با نخوردن خوراکی‌های بـودار و مسـواک زدن به موقـع دندان‌هایتان نمی‌توانید از بوی بد دهان خلاص شوید. توصیـه ما به شما این است که به متخصص گوش و حلق و بینی مراجعه و تحت درمـان او قـرار گیرید. آب ‌ریزش بخش عقبی بینـی، انباشتگی بیش از حد خلط در سینوس‌ها، گلو و پشت زبان می‌تواند موجـب تکثیـر میکروب‌های بی‌هوازی در این مکان‌ها شود که بـوی بد دهـان را تولیـد می‌کنند.

منبع:


نشانی و تلفن


  • نشانی: بلوار کشاورز، خیابان فلسطین شمالی، کوچه شهید فیروز دهقان(هشتم)، پلاک 26
  • تلفن: 4-88951841
  • دورنگار: 88963607