» ورود به مناقصات «


مقالات


نمایش همه مقالات

گروه های مقالات:
علمی      فرهنگی     


مراقبت های دهان و دندان برای مادران

مراقبت های دهان و دندان برای مادران
1_ آیا ویزیت دندانپزشک در دوران بارداری ضروری است؟
بلی، به دلیل تغییـرات هورمونی دوران بارداری، شرایـط بهداشت و سلامت دهان دنـدان در برخی از زنان باردار نیازمند توجه بیشتری می باشد . به عنـوان مثال، ممکن است در دوران بارداری متوجه شوید که لثه ها خیلی راحت تر دچار خونریزی می شوند.
2_ چرا لثه ها در دوران بارداری دچار خونریزی می شوند؟
ممکن است در دوران بـارداری متـوجه شـوید که لثـه ها متـورم شـده اند و گاهی خونـریزی می کنند. این حالت، با توجه به این مشکل به دلیل تغییـرات هورمـونی می باشد. در دوران بارداری می بایست بهداشت دهان و دندان را خیلی بیشتر رعایت کرد.
3_ آیا در دوران بارداری مجاز به انجام درمانهای دندانپزشکی هستیم؟
بهتـر است قبل از شـروع بارداری معاینـه توسط دندانپـزشک صـورت پذیرد تا در دوران بارداری نیـازی به درمـان های دندانپـزشکی نبـاشد. درمـان های سـاده رامی توان در دوران بارداری انجـام داد ولی درمان های پیچیـده می بایست به بعد از زایمان موکول گردد.
4_ در صورت نیاز به عکسبـرداری از دنـدان با اشعه ایکس چه باید کرد؟
به عنـوان یک قانـون عمـومی، دندانپزشکـان از استفـاده اشعـه ایکـس در دوران بارداری خودداری می کنند. در صـورت نیاز به انجام درمان ریشـه، دستگـاه های جدید تعیین طول ریشه استفاده شود که فاقد اشعه است.
5_ آیا بارداری باعث آسیب به دندانها می شود؟
هیچ مدرک معتبـری در مـورد اینکه بارداری به دندانها آسیب می زند وجـود نداردولی به نظـر می رسد عدم رعـایت بهـداشت در این دوره است که سبب آسیب به دندان ها می شود.
6_ آیا کشیدن سیگار و نوشیدن الکل در دوران بـارداری مضراست؟
کشیـدن سیگار و نوشیدن الکل در این دوران می تـواند باعث تولد نـوزاد کم وزن شده و سلامت دهـان و جوانه های دندانی نوزاد را تحـت تاثیر قـرار دهد. در نـوزاد کم وزن احتمال ابتلا به ضعف دندان به دلیل عدم شکل گرفتن لثه ها خیلی بیشتر است. به خاطـر داشته باشید که دندان های دائمی در همان فکی رشـد می یابد که دندان های دوران کودکی در بدو تولد شکل میگیرند. بنـابراین نوزادانی که مادران آنها در دوران بارداری یا سیگـار می کشند یا الکل می نوشنـد فرم دندانهای آن در بزرگسالی بسیار بد شکل است.
7_ رژیم غذایی در دوران بارداری:
در هنگام بارداری باید از یک رژیـم غذایی متعـادل شامل تمام ویتامین ها و املاح مورد نیاز استفاده کرد. تغذیه سالم مادر در دوران بارداری در رشد و بهبود دندانهای نـوزاد بسیـار مهم است. کلسیـم مخصوصـاً در ایجـاد استخـوان بنـدی محکـم و دندان های سالم مهم است. کلسیم در شیـر، پنیر و دیگر محصولات لبنی موجـود می باشد. زنان بارداری که از تهـوع صبحگـاهی رنج می برند بهتـر است با حجمکمتر و تنـاوب بیشتـر از این مواد مصـرف نمایند. اگر بیشتر اوقـات این مشکل را دارند، بعد از تهـوع، دهان خود را با آب شستشو دهنـد تا با کاهش اسید موجود در تهوع از پوسیدگی دندان هایشان جلوگیری نمایند. از میان وعده های قندی و اسیدی و نوشیدنی های اسیدی دوری کنند تا بتوانند از دندانهای خود در مقابل پوسیـدگی محافظت نمایند.

منبع:


نشانی و تلفن


  • نشانی: بلوار کشاورز، خیابان فلسطین شمالی، کوچه شهید فیروز دهقان(هشتم)، پلاک 26
  • تلفن: 4-88951841
  • دورنگار: 88963607