» ورود به مناقصات «


مقالات


نمایش همه مقالات

گروه های مقالات:
علمی      فرهنگی     


مراقبت از دندان های کودکان

مراقبت های دهان و دندان برای کودکان
1_چه موقع دندانهای بچه ظاهر می شود؟
دنـدان های نـوزاد حدود 6 ماهگی شروع به ظاهـر شدن می کند تا اینکه کل 20 دندان در دهان قرار گیرد. در حدود 6 سالگی، دندانهای دائمی شروع به ظاهر شدن می کنند این قضیه تا حدود 14 سالگی زمانیکه همه دندان ها به غیر از دندان های عقل ظاهر شوند ادامه دارد.
2_ آیا پروسه درآوردن دندان دردناک است؟
بیشتـر بچـه ها به نوعـی از درآوردن دنـدان رنـج می برند. آب ریزش از دهان و اظهـار بی تابی از سـایر علائم رویـش دندان در دهان کـودک است. حلقـه های پلاستیکی مخصوص دندان درآوردن نیز می تواند به آرامش کودک کمک کند. البته شـرط آن رعایت بهداشت حلقـه می باشد. از آنجـائی که دردهای مربـوط به دندان درآوردن متفاوت است بهتر است اول با دندانپزشک مشورت نمایید.
3_ اولین ویزیت کودک و دندانپزشک چه موقع است؟
بهتـر است این موضـوع را با دندانپـزشک خود چک کنیـد. با این حال می توانیـد کودک را در هر ویـزیتی که خودتان مراجعه می کنید به همراه داشته باشید بویـژه در زمـان درمان های روتیـن و سـاده. این موضـوع به کودک کمک می کند تا به محیط درمانگاه عادت کند. دندانپزشک شما قـادر است نکات لازم را به شما ارائـه دهد و به سوالات احتمـالی شما پاسـخ دهد. ویزیـت های اختصـاصی خود کودک می توانـد از 6 ماهگی یا زمانیکه اولین دندان شروع به ظاهـر شدن می کند شروع شود.
4_ چه نوع غذاهای جامد برای کودکان مناسب است؟
غذاهای خوش طمع مثل پنیر و سبزیجات بهتر از غذاهای شیرین هستند. غذاهای فاقـد شکر معمولاً برای دندانهای بچه مفیدتر هستند. اگر فرزند شما بین دو وعده غذا نوشیـدنی مصرف می کند بسیـار مهم است که آن نوشیـدنی فقط آب یا شیـر باشـد نه نوشیـدنی هـای شیـرین اسیـدی و یا آب میـوه ها که باعـث پوسیـدگی می شوند.
5_ آیا تغذیه با شیر مادر روی دندانهای کودک تأثیر می گذارد؟
شیـر مادر بهترین غذا برای کـودک است. پیشنهـاد می شود که در 6 ماه اول فقط شیر مادر به کودک داده شود. از 6 ماهگی به بعد کودک می تواند یک سری مواد غـذایی جامد مناسب را نیز مصرف نماید، اما تغذیه با شیر مادر و یا جانشیـن های آن باید همچنان ادامه یابد این زمان (یعنی رویـش دندان و آغـاز غذاهای کمکی) یک زمان حیاتی و طلائی در آموزش و نحوه نگهداری دندانهاست. برخی تحقیقات نشـان می دهـد که تغذیـه با شیـر مادر برای مدت خیلی طولانی می تواند باعث پوسیـدگی دندان در کـودک شود و این به دلیل قنـد طبیعی موجود در شیـر مادر می باشـد. با این حال این موضوع در دنیـا کاملاً پذیرفته شده است که شیـر مادر بهترین غذا برای نوزاد است. اگر مراقب بهداشت دهان نوزاد خود باشید مشکلات پوسیدگی دندانهای شیری مطرح نخواهد بود و این یک واقعیت اثبات شده است.
6_ آیا کودک نیاز به مکمل فلوراید دارد؟
فلورایـد به محکم شدن دندان کمک می کند. اما از آنجائی که فلوراید در برخی از منابـع آب به طور طبیعی یافت می شود بسیار حائز اهمیت است که با دندانپزشک خود مشـورت کنید که آیا فرزند شما نیاز به مکمل فلوراید دارد یا خیر؟ اگـر جواب مثبت است می توان مکمل فلوراید را از 6 ماهگی شروع کرد. اما بخاطر بسپـارید که رژیم پر کلسیم و استفاده از لبنیات در سلامت در سلامت دندان ها موثر است.
7_ چه موقع باید شروع به تمیز کردن دندان کودک کرد؟
مسلمـاً کودکان خود قادر به تمیز کردن دندانهای خود نیستند و برای این موضوع حتمـاً نیاز به کمک دارند تا اینکه به سن 7 سالگی برسند. به محض اینکه پروسه دنـدان درآوردن شـروع می شود تمیـز کردن آنها باید شـروع شود. البتـه کـودک می تواند از هر زمان که خودش بخواهد بصورت بازی مسواک بزند که این موضوع مانع مسواک زدن والدین نمی شود.
8_ چگونه دندانهای کودک را تمیز کنیم؟
به محض ظاهر شدن اولین دندان باید نسبت به تمیز کردن آن اقدام کرد. در ابتدا آسانتـر است که از یک تکه گاز و یا پارچـه تمیـزکه به دور انگشت پیچیـده شـود استفـاده کرد و آن را بر روی دنـدان و لثـه های اطـراف آن می کشیم به مـرور که دندان های دیگر ظاهر می شوند، باید از مسواک مخصوص بچه ها استفاده کنید. برای تمیـز کردن دندان کودک راحتتر است که سر بچه را در بازوی خود در مقابل خـود نگـه دارید. وقتی کودک بزرگتـر می شود این کار کمی سخت می شـود اما می توان بعداً مسئولیت های بیشتری در مورد تمیز کردن دنـدان به خود کودک داد. در عین حال که بطور مرتب مسـواک زدن و تمیـز شـدن دندان ها توسط والدیـن بصورت هفتگی و دندانپزشک بصورت هر سه ماه یکبار کنترل می شود. اگر در مورد مراقبـت و تمیـز کردن دنـدان کودک خود مطمئـن نیستید حتماً با دندانپزشک خودمشورت کنید.
9_ در صورت آسیب دیدن دندان کودک چه بایدکرد؟
اگر کودک به دنـدان خود آسیب زد سریعاً به دندانپزشک خود اطلاع دهید. چرا که دنـدان آسیب دیده به دلیل ضربه در طول زمان احتمـال تغییر رنگ دارد. اگر ایـن اتفـاق در زمـانی افتـاد که به دندانپـزشک خود دستـرسی نداشتیـد بهتـر است به دندانپزشک دیگری مراجعه نمایید.
10_ تغذیه با شیشه شیر:
در صورت تغذیه کـودک با شیشه شیر حتماً باید شیشه را استریل کنید. هیچ وقت شکـر و یا نوشیـدنی های شیـرین را در شیشه شیـر نریزیـد. شیـر و آب بهتـرین نوشیدنی ها برای کودک با حفظ سلامت دندان می باشند. تغذیـه کودک با شیشه محتـوی نوشیدنی های قندی می تواند باعث پوسیدگی دندان (bottle caries) شود. کودکان معمولاً با حس اشتیـاق به خوردن شیرینی جات متـولد نمی شوند و تنها زمانی این حالت برای آنها شروع می شود که در دوران کودکی شیرینی جات به آنها داده شده باشد.

منبع:


نشانی و تلفن


  • نشانی: بلوار کشاورز، خیابان فلسطین شمالی، کوچه شهید فیروز دهقان(هشتم)، پلاک 26
  • تلفن: 4-88951841
  • دورنگار: 88963607